Magyar találmány növelheti a sikerességet a lombikbébiprogramban

Magyar találmány növelheti a sikerességet a lombikbébiprogramban


Magyar találmány növelheti a sikerességet a lombikbébiprogramban

„Akár több tíz százalékkal is növelheti a lombikbébiprogram ma még csak 35–40 százalékos sikeres megtermékenyítési mutatóit az a magyar fejlesztésű inkubátor, amelyen jelenleg is dolgozunk” – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Prof. Dr. Bódis József, szülész-nőgyógyász szakorvos, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Pécsi Tudományegyetemen működő Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium szülészeti részlegének vezetője.

Már létezik olyan inkubátor, amely biztosítja az embrió egészséges fejlődéséhez szükséges környezetet, vagyis a megfelelő páratartalmat és sötétséget.

Az inkubátort olyan kamerával szerelték fel, amely felvételeket készít az embrió különböző fejlődési stádiumairól, majd ezekből a képekből egy filmet állítanak össze time-lapse módszerrel, vagyis a hosszú idő alatt felvett képek rövid időn belüli lejátszásával. Így látható az embrió fejlődési folyamata, melynek kifejlesztése során a kutatók észlelték, hogy ha intenzív fény éri az embriót, akkor lassul vagy leáll a sejtosztódás. Ez a jelenség vetette fel a professzorban azt a kérdést, hogy miként lehetne az embrió fejlődését fény használata nélkül kontrollálni, hiszen az embrió így nem lenne kitéve sérülésveszélynek.

Egy japán cég által gyártott nagy felbontású fotonkamerák tették először lehetővé a kutatónak, hogy végre sikerüljön egy fotont lencsevégre kapnia. A rendkívül alacsony energiájú fotonkibocsátásból következtetéseket tud levonni arra nézve, hogyan fog fejlődni az embrió. A kutatásvezető a fotonkamerához szerzett egy tökéletesen illeszkedő mikroszkóp­inkubátort. Igaz, ekkor a kamera saját szoftverét használva, még nem lehetett látni a keresett fotont. A kutatásvezető fizikus társa segített abban, hogy három különböző analitikai módszerrel végül meg tudják jeleníteni az embrió fénykibocsátását. A kísérletet egérembrión végezték. Az eredményt szabadalomi oltalommal védték le.

Bódis József kiemelte: „a fejlesztés alatt álló inkubátorban lesz fotondetekció, infravörös-detekció és fény time-lapse, utóbbi egészen minimális, a most kereskedelemben elérhető gépekhez képest csupán egyezreléknyi fényterhelés éri az embriót. Ennek a három regisztrációs módnak az ötvözése jelenti a nehézséget, de éppen ez teszi különlegessé a pécsi fejlesztésű inkubátort”.

A teljes cikket elolvashatják ITT.

Prof. Dr. Bódis József korábban A magyar meddőségi ellátás nagyjait bemutató sorozatban is kitért a kutatásaira: