A magyar szülészetért rendezett orvos-szakdolgozó találkozót tartottak az Országházban - HRI
A magyar szülészetért rendezett orvos-szakdolgozó találkozót tartottak az Országházban
A magyar szülészetért rendezett orvos-szakdolgozó találkozót tartottak az Országházban
Együtt a Magyar Szülészetért 2024. Ünnepi Konferencia címmel az Országház Felsőházi Termében került megrendezésre 2024. október 18-án Az Életminőségért Alapítvány rendezvénye, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával.
A résztvevőket elsőként Dr. Mag Olga főszervező, Az Életminőségért Alapítvány elnöke köszöntötte. Minket eddig úgy ismertek, hogy Tauffer Konferenciák, amit továbbra is, 12 éve szervezünk. Pár évvel ezelőtt, 2021-ben egy új konferenciatípust keltettünk életre: orvos-szakdolgozó találkozót, ahova nem csak a szakdolgozókat hívjuk meg, hanem orvos vendégeink is vannak. Ez a mai nap arról szól, hogy megünnepeljük azokat az eredményeket, sikereket, amelyeket az elmúlt évtizedekben itthon elért az ágazat, ne csak a problémákról beszéljünk, mert bizony vannak jó dolgok is, és ezeket érdemes megemlítenünk – hívta fel a figyelmet köszöntőjében az Alapítvány elnöke.
A konferencia levezető elnöke Prof. Dr. Rigó János, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikai Ismeretek Tanszék vezetője, egyetemi tanár, az MTA doktora volt.
Dr. Hagymásy László PhD, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztály osztályvezető főorvosa, a Magyar Pszichoszomatikus Szülészeti-Nőgyógyászati Társaság elnöke, Negyven éves a magyar családközpontú szülészet című előadásában – többek között – elmondta, hogy évezredek alatt a különböző kultúrák mindig meghatározták az élet keletkezésének körülményeit, miközben az többszörös átalakuláson ment keresztül. Az orvostudomány fejlődésével az emberi élet kezdete, a gyermekvárás, a szülés és a születés, ez a rendkívüli családi esemény mesterséges útra terelődött. Az otthonokból a technikailag jól felszerelt, nagyobb biztonságot nyújtó kórházi körülmények közé került, ahol a szülések gyakran, mint személytelen, kóros folyamatok zajlottak le, elveszítve ezzel a természetes, többségükben egészséges fiziológiás jellegüket. Bár mindez szakmailag magasabb rendű ellátást, biztonságot jelentett, ugyanakkor elidegenedetté vált, mivel kevesebb figyelmet fordított a szülés körüli pszichológiai történésekre.
A konferencia előadói között többen is felelevenítették szakterületük legfontosabb történelmi mérföldköveit, meghatározó állomásait, majd a rövid, de lényegre törő előadások a mára elért eredmények bemutatásával zárultak. Több előadás is foglalkozott a hüvelyi szülés és a császármetszés témakörével, annak ideális arányával, kitérve ok-okozati összefüggésekre és kockázatokra, rávilágítva számos, olykor még megoldásra váró kérdésre. Emellett többek között a szülésznőképzés jövőbeli perspektíváival, a védőnői hálózat eredményeivel, az újszülött gyógyászat és a szoptatás támogató munka kihívásaival kapcsolatos előadásokat hallhattak az érdeklődők.
A konferencia egyik egyértelmű üzenete az volt, hogy a holisztikus megközelítés és a társszakmák szoros együttműködése szükséges a magas minőségű családközpontú szülészeti ellátás érdekében.
A találkozó további előadói voltak:
• Dr. Melczer Zsolt PhD: Természetes szülés vs. császármetszés. Az ideális arány.
• Prof. Dr. Rigó János: A szülésznőképzés múltja, jelene és jövője hazánkban.
• Dr. Ádám Zsolt: Alternatív szülési lehetőségek - Előtérben az anya kényelme.
• Dr. Bálint Balázs: Otthonszülés kórházban.
• Dr. Pap Károly: A várandósgondozás története, fejlődése az elmúlt 100 évben.
• Dr. Harmath Ágnes PhD: A neonatológia sikerei és eredményei Magyarországon.
• Gitidiszné Gyetván Krisztina: A kismamák szoptatási nehézségeinek támogatása.
• Törökné Rajtmár Marianna: A védőnők színes családsegítő munkája.a.
Az előadásokról további részleteket találnak ITT.