A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap a reprodukciós orvostudományban

A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap a reprodukciós orvostudományban


A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap a reprodukciós orvostudományban

Több mint másfél évtizedes sikertelen próbálkozás után, a mesterséges intelligencia segített egy amerikai pár számára a vágyott gyermek fogantatásában. A leendő édesapa egy ritka termékenységi problémával küzd. Azoospermia, azaz a spermiumok hiánya miatt sem természetes úton, sem lombikkezelés során nem volt lehetőség a petesejt megtermékenyítésére.

Az orvosok eddig nem tudtak rajtuk segíteni. A fordulatot végül egy kísérleti mesterséges intelligenciát alkalmazó megoldás hozta el – derül ki a PCW internetes portál beszámolójából. A Columbia Egyetem Termékenységi Központjában alkalmazzák a Sperm Tracking and Recovery (STAR) módszert.

A STAR rendszer úttörő előrelépést jelent az azoospermiával (spermiumok hiányával) diagnosztizált férfiak számára. Ez a rendszer a legmodernebb mesterséges intelligencia, a nagysebességű képalkotás és a robotika segítségével még a legkisebb számú spermiumot is képes óvatosan, erős vegyszerek vagy lézerek nélkül kimutatni és kinyerni. A STAR új reményt ad a családoknak álmaik megvalósításához – olvasható a Columbia Egyetem Termékenységi Központjának honlapján.

A férfi spermamintájában végül három rejtett spermiumot azonosított a rendszer. Embriológusok segítségével megtermékenyítették a leendő édesanya petesejtjét. Az így létrejött embrió sikeres beültetését követően decemberre várható a vágyott gyermekek megszületése.

A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap a reprodukciós orvostudományban, elsősorban a petesejtek és embriók minőségének vizsgálatában, azonban ez az eset is jól mutatja, hogy a férfi meddőség terén is forradalmi áttörést hozhat.