Endometriózisom van és nem jön a baba – mit tehetek?

Endometriózisom van és nem jön a baba – mit tehetek?


Dr. Vesztergom Dóra, szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista, IVF szakorvos, a Felelősen Magadért Egyesület égisze alatt működő Hello Termékenységtudatosság (HTT) programban készült kisfilmben beszélt az endometriózisban érintett nők lehetőségeiről és teendőiről.

Becslések szerint minden tízedik nő endometriózisban szenved, de a meddőséggel küzdő nők esetében ez az arány jóval magasabb, eléri az 50 százalékot is.

Az endometriózissal érintett nők többnyire súlyos panaszokkal küzdenek, mint például a fájdalom, de lehetnek teljesen tünetmentesek is. A fájdalom miatt gyakori a munkából való kiesés, de gyakrabban fordul elő szorongás és depresszió, tehát rossz életminőségről lehet beszélni.

Az endometriózis mellett sajnos gyakrabban fordul elő, hogy a várva várt gyermekek nem tudnak megszületni. De semmiképpen sem igaz az a leegyszerűsítés, hogy ha valakinek endometriózisa van, akkor biztos meddő is.

Az endometriózissal érintett páciensek egy részénél főleg a fájdalom csökkenése vagy megszüntetése érdekében érdemes a műtétet választani, viszont van olyan betegcsoport, amikor egy ilyen beavatkozással nem segítünk, sőt akár ronthatunk is a várandóssági esélyeken.

Ha műtétre kerül sor, mindenképpen fontos az endometriózist operáló orvos mellett egy meddőséggel foglalkozó szakember véleményét is kikérni, és amennyiben lehetséges, a termékenység maximális megőrzésére gondolni. Sőt, amennyiben már nem vagy annyira fiatal, vagyis elmúltál már 35 éves, van esetleg más meddőségi problémád, vagy esetleg a párodnál, a férfi oldalon is nemzőképességi zavart állapítottak meg, akkor inkább előbb meddőségi specialistához fordulj, mert elképzelhető, hogy első körben inkább meddőségi kezelést fognak javasolni és nem a műtétet.

További részleteket találnak a HTT honlapján.