Dr. Reszler Beáta: Hogyan befolyásolja az étkezés a termékenységedet?

Prof. Dr. Várbíró Szabolcs: Meghackelhető a biológiai óra?


Prof. Dr. Várbíró Szabolcs: Meghackelhető a biológiai óra?

A Termékenységtudatosság hete szegedi rendezvényét 2024. április 24-én, az SZTE Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központban tartották, amelyet Prof. Dr. Várbíró Szabolcs, szülész-nőgyógyász, az SZTE SZAKK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója nyitott meg. A szakorvos többek között arról beszélt, hogy az életkor előrehaladtával fokozatosan veszítünk az egészségünkből. Felhívta a figyelmet arra is, hogy lehetőség szerint az egyes életeseményeket a biológiai adottságainkhoz igazítva tervezzük. A biológiai tervezésünk pedig olyan, hogy 20 és 30 éves életkor között optimális a gyerekvállalás.
A statisztikák szerint a meddőség aránya folyamatosan növekszik: míg néhány éve 20% volt, a szakemberek véleménye szerint, nagyjából 10-15 év múlva már 40% is lehet. Ennek elsősorban az az oka, hogy a párok egyre később vállalnak gyermeket. Az orvostudomány feszegeti a biológia határait, de egyszerűbb, ha a saját adottságainkat figyelembe véve vágunk bele a gyermekvállalásba.
De ha termékenységtudatosságról beszélünk, akkor fontos, hogy a férfiakra is kitérjünk. Ugyanis ők sem viszik a sírba a nemzőképességüket! Prof. Dr. Várbíró Szabolcs elmondta, hogy a meddőségi kezelésekben nőgyógyászként egy ideig a hölgyekre fókuszált, de aztán látta, hogy abból nem biztos, hogy több gyerek lesz. Mert bizony a férfi oldalon is múlik, hogy haza tudnak-e vinni egy gyereket. Ezért úgy gondolja, hogy a párt együtt kell kezelni, és a tapasztalat az, hogy nagyon sok esetben gyakorlatilag ugyanolyan gyógyszerelést kell beállítani. Nyilván hasonló életmód hasonló eredményre vezethet. Az anyagcsere problémák, mint például egy rossz életmód, az ugyanúgy el fogja rontani hosszú távon a spermamintát is, mint ahogy a petesejt minőségét. Általában az is igaz, hogyha a hölgyet kezelik, és ő tartja a megfelelő életmódot, akkor az a férfi életmódján is javítani fog. Tehát ez jelentősen javít a férfiak életminőségén és egészségi állapotán is. De célszerű a férfiaknak tudatosan is figyelniük saját magukra.
Természetesen vannak olyan életmódbeli tényezők, melyek inkább a férfiakra veszélyesek. Ilyen lehet a szűk nadrág és bizony a hőhatás! Az ülésfűtés nagyon veszélyes lehet, ha a nemzőképességről beszélünk. Nyilván felfázni sem kell, de az ülésfűtés az öt percnél tovább ne menjen. A szauna még határeset, de a forró fürdő, az gyakorlatilag sterilizál mindent.